Pročitano: 12
Bismillahi-r-rahmani-r-rahim!
Gospodar svjetova kaže:
أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ
Misle li ljudi da će biti ostavljeni na miru ako kažu: “Mi vjerujemo!” i da u iskušenje neće biti dovedeni?
Ljudi na dunjaluku svakodnevno prolaze kroz lakša ili teža iskušenja. I nema pravila kako se neko treba nositi s iskušenjima. Dvije osobe prođu kroz potpuno ista iskušenja, ali neko to podnese jako i čvrsto, a neko je nestabilniji, pa mu treba vremena da “sažvače” sve i da se oporavi fizički i mentalno.
Međutim, za vjernika iskušenja imaju sasvim drugačije značenje, nego za one koji ne traže utočište kod Allaha.
Kaže Poslanik a.s.:
عَجَبًا لِأَمْرِ الْمُؤْمِنِ، إِنَّ أَمْرَهُ كُلَّهُ لَهُ خَيْرٌ، وَلَيْسَ ذَاكَ لِأَحَدٍ إِلَّا لِلْمُؤْمِنِ؛ إِنْ أَصَابَتْهُ سَرَّاءُ شَكَرَ فَكَانَ خَيْرًا لَهُ، وَإِنْ أَصَابَتْهُ ضَرَّاءُ صَبَرَ فَكَانَ خَيْرًا لَهُ
“Čudno je stanje vjernika, zaista je za njega uvijek dobro, a to nema niko osim vjernik. Ako ga zadesi nešto lijepo, zahvali se Allahu pa bude dobro, a ako ga zadesi nekakva nedaća, on se strpi pa mu opet bude dobro.” (Muslim, od Suhejba, r.a.)
Ovo ne znači da vjernik ne smije biti tužan. Naprotiv, ljudi nisu od kamena, i u životu Poslanika, a.s., se spominje da je imao čak Godinu Tuge.
To je sasvim prirodno. Ali tugovati, i biti ljut na Gospodara i nezadovoljan Njegovom odredbom su dvije različite stvari.
Enes, radijallahu anhu, prenosi da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, ušao kod sina Ibrahima, a on na izdisaju, pa je zaplakao i suze prolio. Tada mu Abdurrahman b. Avf reče: “Zar i ti, Allahov Poslaniče?!”, a on odgovori: “Ibn Avfe, zaista je ovo milost Allahova!”, a zatim dodade: “Oko suzi i srce žali, ali nećemo izgovoriti ništa osim onog čime je zadovoljan naš Gospodar. Uistinu smo mi zbog rastanka s tobom, o Ibrahime, ožalošćeni!” (Mutrefekun alejhi)
Zato, elhamdulillah, na svakom stanju. Allah je Onaj koji nas je stvorio, i On sigurno zna bolje od nas šta je za nas dobro, i njegova mudrost prelazi granice ljudskog razuma i onoga što mi možemo sami shvatiti.
Važan segment koji bih izuzeo u ovom kontekstu je važnost čuvanja džemata, održavanja međuljudskih odnosa, međusobnog razumijevanja…i spoznaja da smo potrebni jedni drugima, da čovjek ne treba sam da se nosi sa svojim teretima.
Kada se nekome desi iskušenje, drugi ljudi šalju riječi podrške, pomažu, dove, donose hranu, pitaju treba li nešto. Ta solidarnost, ta toplina i iskrena briga – je stvarna i opipljiva. Nešto za što se vrijedi boriti i čuvati.
Tu se krije jedna važna lekcija/poruka za sve nas:
Džemat nije samo mjesto gdje se klanja namaz. Džemat je porodica, zajednica koja brine o drugima u sreći i nesreći. Dozvolite drugima da pitaju kako ste, iznenadit će se koliko su ljudi iskreno spremni pomoći, i mi sami se osjećamo lijepo kada smo u mogućnosti nekome olakšati na neki način. Nemojte da se povlačimo u sebe i mislimo kako nam svi žele zlo. Kod nas, kad te neko pita kako si, odmah svi misle kako “zabada nos gdje mu nije mjesto”. To nije uvijek tako.
Godišnje 1300 samoubistava se desi u Švedskoj i glavni razlog koji se u analizama navodi jeste – emocionalna usamljenost!
Allah u Kur’anu nas podsjeća:
وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَىٰ
„I jedni druge pomažite u dobročinstvu i bogobojaznosti…” (El-Maide, 2.)
U hadisima se također spominje:
“Ko olakša nevolju svog brata, Allah će mu olakšati nevolju na Sudnjem danu.” (Muslim)
“Najbolji od vas su oni koji najviše koriste drugima.”
Nekad je ta pomoć konkretna, a nekad se ogleda u lijepoj riječi, osmijehu i našoj blagosti jednih prema drugima.
Nemojte da nas šejtan i ovaj individualizam prevari kako je čovjek dovoljan sam sebi.
Naprotiv, riječi su Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem:
“Vjernik za vjernika je kao zgrada čiji se dijelovi međusobno čvrsto drže.” (Buhari i Muslim)
Neka nas Allah, dž.š., učini od vjernika koji lahko podnose iskušenja koja nas zadese, neka nas učini od onih koji pomažu jedni drugima, koji u džematu pronalaze snagu i koji šire ljubav, blagost i milost. Amin!
Hamza-ef. Terzić
Jönköping, 08.05.2026.